Stowarzyszenie Bractwo Brygowe

Regaty The Tall Ships' Races

Operacja Żagiel (ang. The Tall Ships' Races) to coroczne regaty żaglowców, odbywające się nieprzerwanie od 1956 roku. To wielkie spotkanie żeglarzy przyciąga co roku blisko 100 jednostek wypełnionych przede wszystkim młodzieżą licealną i studencką (ponad połowa załogi każdej jednostki musi być w wieku od 15 do 25 lat). Organizatorem wyścigów jest Sail Training International - międzynarodowa organizacja, która popularyzuje ideę edukacji i wychowawania młodych ludzi na pokładach statków żaglowych.

W tym roku Operacja Żagiel odbywa się na Bałtyku i po raz trzeci w historii weźmie w niej udział STS "Fryderyk Chopin". Będziemy ścigać się w klasie "A" - największych żaglowców - razem z ponad dwudziestoma innymi jednostkami. Dotychczas "Chopin" zdobywał trzecie, piąte oraz dwa razy siódme miejsce.

Przewidziano tradycyjnie dwa wyścigi. Pierwszy, w dniach 8-18 lipca, między duńskim Århus, a fińską Kotką, oraz drugi, w dniach 31 lipca - 4 sierpnia, między Sztokholmem a Szczecinem. Finał tegorocznej Operacji Żagiel odbędzie się właśnie w Szczecinie - porcie macierzystym STS "Fryderyka Chopina". Organizatorzy spodziewają się w dniach 4-7 sierpnia przyjąć około 1,5 miliona turystów. W tej samej imprezie organizowanej w 2003 roku w Gdyni wzięło udział około 3 milionów osób.

>> więcej o The Tall Ships' Races
>> finał TSR'07 w Szczecinie
>> Sail Training International